Karesznak mostanában állandóan mehetnéke van. Ez azzal lehet összefüggésben, hogy tavaly én váltottam munkahelyet, idén ő, és sikerült pont olyan átfedésben megoldanunk ezt, hogy hol egyikünk, hol másikunk volt próbaidőn. Így nem igazán voltunk nyaralni-telelni. Pedig ez neki fontos. Nekem meg azért fontos, mert neki az, na meg mert hetente rukkol elő újabb ötletekkel, hogy mikor és hova kellene mennünk. Így aztán nem tudok nem foglalkozni vele. Az inszeminációk mellett pedig lehetetlen tervezni. Az utolsó útitervünk egy húsvéti olasz kiskörút lett volna, de a havi ciklusom közbeszólt. Szóval az a kompromisszumos megoldás született kimondatlanul, hogy rövid utakat csinálunk és lehetőleg autótávolságban.
Május elsejével pedig jött egy újabb hosszú hétvége, úgyhogy Karesz megint elkezdett zizegni. A Tisza-tóra esett a választás, ami egyébként a harmadik legkedvencebb helyem az országban az Őrség, a Bakony és Káli-medence (holtversenyben) után. Hamar találtunk egy szuper kis szállást, és szombaton már robogtunk is le egy mellékúton, falvakon át, az Alföldön keresztül. Utólag nagyon jó ötlet volt nem autópályán menni, jó volt látni a zöldbe boruló tájat. Az egyik kis faluban pedig kiszúrtunk egy utcai árust, ahonnan egy doboz mézédes ceglédi epret kaptunk fel az útra, mire megérkeztünk, mind meg is ettük.
Utoljára majd' tíz éve jártam a Tisza-tónál, de Karesz miatt első utunk az ökocentrumba vezetett, mert itt lehet látni vizát. Annyira nem vagyok elájulva ettől a helytől, de láttunk vizát, úgyhogy mindenki boldog volt. Amit viszont sokkal jobban vártam, az az örvényesi pákász tanösvény, erről teszek fel képeket. Nem szeretnék spoilerezni azoknak, akik még nem jártak ott. Menjetek! Ártérben, gumicsizmában felfedezni a pákászok lakhelyét, evezni a nádassal benőtt tavon, révésszel szelni át a folyót, imádtam! Ebédre kipróbáltuk a Helló Hal halburgerét is, úgyhogy az első nap csak a halakról szólt.
Amennyire szeretem bejárni a környéket, ahova megyek, legalább olyan fontos, hogy felfedezzem a helyi ízeket, gasztronómiát. Így bukkantunk a térség talán egyetlen kézműves pékségére, a LI-BA-ra, amit (Li)lla és (Ba)lázs vezetnek, és bár csak hétvégén vannak nyitva, annál nagyobb lelkesedéssel és mosollyal fogadnak mindenkit. Ami még említésre érdemes, az az Öreg Halász étterem, ahol megkóstoltam a helyi korhelyes harcsa halászlevet (ofkorsz!) Az árak amúgy sok helyen el voltak szállva, csak kapkodtuk a fejünket, hogy ezt így ki tudja megfizetni. Úgy tűnik, hogy a Tisza-tó az új Balaton.
Vasárnap felpattantunk a szállástól kölcsönzött kis Csepel bringákra, és mivel a nagy Tisza-kört nem mertük bevállalni a csoda kondink és a biciklik minősége miatt, az északi 45 kilométeres kiskört csináltuk meg. Ez utólag jobb választás volt, itt szinte csak mi tekertünk, miénk volt a gémekkel tarkított vidék. Jártunk töltéseken, árterek mellett, falvakon át, és még egy saját kompunk is lett, ami átvitt a folyón. Szokásomhoz híven teljesen elfeledkeztem a naptejről, ezért a közel öt órás bringázás után annak rendje s módja szerint rákvörösre égtem. De komolyan, nem hiszem el, hogy minden tavasszal leégek. Szóval azóta is a homlokom és az orrom kenegetem, és vastag alapozóban próbálom túlélni a munkatársak pillantásait.
Izomlázunk szerencsére nem lett. Másnap hazafelé még elautóztunk a kiskörei hallépcsőhöz Karesz legnagyobb örömére, majd hazaindultunk. Egész jó kis kiruccanás volt sok halászlével, mégtöbb evezéssel és bicajozással, és a vörösen égő képemmel.
 |
tanösvény fejjel lefelé |
 |
gumicsizma rulez |
 |
ilyen töltéseken tekertünk az út elején |
-01.jpeg) |
Tiszadorogmán saját kompot kaptunk az átkelésre |
 |
öt óra tekerés után a megérdemelt lángos |
 |
a térségre jellemző imádom-tornácos házikók |